دلایل صدا دادن پکیج می تواند صدای شمعک، جرقه زن، فن یا پمپ پکیج باشد، اگر این صداها را شنیده اید و نگران صداهای پکیج مانند کلیک، تق تق، سوت زدن و یا زوزه کشیدن هستید، ممکن است دستگاه شما مشکل داشته باشد.

علت به گوش رسیدن صدا از پکیج هر چه باشد، باید اقدامات لازم را برای رفع آن به موقع انجام دهید، زیرا به دلیل عدم توجه، مشکل می تواند جدی شود و هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد، در این مقاله دلایل ایجاد صدای پکیج را بررسی می کنیم تا در هنگام بروز مشکل بتوانید بهترین اقدام را انجام دهید.

زمانیکه که صدای عجیبی در پکیج شنیده می شود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید صدا از کجا می آید، بسیار مهم است که بفهمیم صدا مربوط به خود پکیج است یا رادیاتور یا لوله مرکزی سیستم گرمایش، زیرا هر کدام دلایل خاص خود را دارند، اگر خود پکیج دارای صدای زیادی است، می توانید با مطالعه این مقاله مشکل را شناسایی کنید.

دلایل صدا دادن پکیج

باید بدانید که برخی از صداهای پکیج صداهای معمولی هستند و ناشی از روشن شدن شمعک، جرقه زن، فن یا پمپ هستند، اما اگر صداهای بلند یا غیرعادی شنیدید که قبلاً شنیده نشده است، ممکن است قطعه ای از پکیج شما معیوب باشد.

در این صورت باید بلافاصله اقدام به تعمیر پکیج و رفع مشکل کنید، در نظر داشته باشید که پکیج ها دارای سیستم پیچیده ای هستند که با آب، گاز و برق کار می کند، بنابراین تعمیر و نگهداری آنها کار ساده ای نیست و می تواند برای افراد عادی و غیر ماهر خطرناک باشد.

دلایل صدا دادن پکیج

دلایل صدا دادن پکیج

در صورتی که دانش و مهارت کافی برای انجام کارهای فنی و تعمیر وسایل گازسوز ندارید، بهتر است این کارها را به متخصصان سان سرویس بسپارید. به دلیل یکسان بودن مکانیزم کلی پکیج ها در برندهای متفاوت از قبیل بوتان، ایساتیس، رادیاتور ایرانی و… دلایلی که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم بر همه این پکیج ها صدق می کند.

خراب بودن فن پکیج

خرابی فن یکی از دلایل ایجاد سر و صدا در پکیج می باشد، فن به طور مؤثر هوای گرم را از داخل پکیج از طریق لوله اگزوز به بیرون هدایت می کند، گاهی هوای داخل پکیج سنگین است و به همین دلیل است که فن دچار مشکل می شود، وقتی ذرات هوا، هوای ناخالص و کثیف وارد بسته می شود، این یک پدیده طبیعی است.

برای رفع مشکل سر و صدای ناشی از مشکل در فن فقط جعبه انتقال و فن را از دوده و کثیفی تمیز کنید، فن را در جای خود نگه دارید و عایق را بررسی کنید تا مشکل برطرف شود، اگر فن شکسته است یا بر روی آن ترک خوردگی وجود دارد، باید تعویض شود.

خرابی مبدل اصلی دستگاه پکیج و یا رسوب گرفتن آن

یکی دیگر از دلایل صدای غیر عادی پکیج، خرابی مبدل اصلی آن است، هر پکیج شامل یک یا دو مبدل است، هنگامی که مبدل اصلی دچار خرابی شود، از دستگاه صدا خارج می شود. مبدل ها از لوله های مارپیچ ساخته شده اند و به کمک این قطعات آب گرم دستگاه را تأمین می کنند، علت صدا ممکن است انسداد و رسوب گرفتن این قسمت باشد.

در اینجا بهتر است برای بررسی مشکل با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید، او با اندازه گیری فشار ورودی و خروجی ترانسفورماتور اصلی مشکل را تشخیص می دهد، گاهی اوقات مشکل با از بین بردن رسوبات حل می شود، اما ممکن است مبدل نیاز به تعویض داشته باشد.

در هر صورت می توانید با خیال راحت امور تعمیر و سرویس پکیج خود را به فردی ماهر و با تجربه بسپارید، اندازه گیری فشار و رسوب زدایی با دستگاه خاصی به نام پاور فلو و گاهی با اسید مخصوص انجام می شود که هر دوی این موارد نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد.

دلایل صدا دادن پکیج

دلایل صدا دادن پکیج

عدم هواگیری پکیج

وجود هوا در مدار می تواند باعث ایجاد صدای پکیج شود، برای حل این مشکل، مدار باید هواگیری شود.، برای این کار باید آب مدار گرمایش را با آچار تخلیه کرد و سپس یک محلول inhibitor یا additive به آن اضافه کرد.

کم بودن فشار آب ورودی به پکیج

در برخی موارد فشار کم آب و زیاد بودن شعله پکیج باعث ایجاد صدا در داخل پکیج می شود به خصوص برای مصرف آب گرم این مشکل بیشتر دیده می شود.

مشکلات و ایرادات در لوله کشی

بسیاری از تکنسین های تعمیرات پکیج بر این باورند که لوله کشی نامناسب مهمترین عامل ایجاد صدای پکیج است، اینجاست که باید از یک متخصص لوله کشی حرفه ای رادیاتور کمک بگیرید.

اگر مسیر لوله درست نباشد و لوله ها قطر کمتر و باریکتری داشته باشند، پکیج تحت فشار قرار می گیرد و لوله ها به دلیل عدم امکان انبساط یا انقباض صدا تولید می کنند، راه حل این مشکل این است که لوله ها را با عایق یا نمد مهار نمایید تا صدا از بین برود، علاوه بر این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی پکیج می شود.

سرد بودن بیش از حد آب ورودی به پکیج

گاهی اوقات در فصل زمستان آب در سرمای شدید وارد دستگاه شده و به دلیل گرم بودن محیط داخلی پکیج و نوسانات دما باعث ایجاد صدا می شود، بنابراین دقت کنید که دمای آب ورودی به پکیج متعادل باشد.

دلایل صدا دادن پکیج

دلایل صدا دادن پکیج

مشکل در شیر پرکن پکیج

در مواردی نیز فشار مدار اولیه کم می باشد و اصطلاحاً خشک کار می کند و یا اینکه مدار بدون آب کار می کند، این موضوع منجر به ایجاد سر و صدا در پکیج می شود که در این زمان باید از شیرپر کن جهت تزریق آب به مدار گرمایشی بهره برد.

ناصاف بودن محل نصب

با اینکه این مسئله جزئی بنظر می رسد، اما ناصاف بودن محل نصب پکیج می تواند از دیگر علل صدا دادن پکیج باشد.

باز بودن شیرهای رفت و برگشت پکیج و رادیاتورها

از دیگر دلایل مختلف صدا دادن پکیج این است که در زمان کار کردن پکیج در حالت زمستانه شیرهای شوفاژ و زیر پکیج باز نشود و دستگاه به جوش آید و سر و صدای زیادی هم از پکیج خارج شود.

کلام نهایی

به طور کلی دلیل صدای بلند در پکیج ها به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • رایج ترین صداهایی که در پکیج شنیده می شود، زوزه، تق تق، کوبیدن یا ضربه های با تعداد بالا می باشد.
  • روش های عیب یابی صداهای در انواع تک مبدل و دو مبدل متفاوت است.
  • اغلب اوقات، شستشوی با اسید در پکیج های تک مبدل، صدای زوزه را از بین می‌برد.
  • در پکیج های دو مبدل، برای تشخیص مشکل باید از فن به شیر برقی و مغزی شیر سه طرفه و فن پکیج بررسی شود تا ایراد به طور کامل شناسایی و پس از آن نیز رفع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست