مطمئناً هنگامی که به سراغ یخچال خود می روید و آب یا مواد غذایی خود را از داخل آن برمی دارید و متوجه می شوید که مثل روزهای اول قابلیت خنک کنندگی خوبی ندارد و تمام مواد غذایی یخ و خنک نشده اند، متوجه ایجاد مشکل در یخچال خود می شوید که علت آن را نمی دانید. در این مقاله قصد داریم درباره ی علت سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر صحبت کنیم.

علت سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر چیست

علت سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر چیست

9علت سرد نکردن یخچال می‌تواند شامل مواد زیر باشد:

دمای یخچال تنظیم نباشد

بعضی اوقات ممکن است دلیل سرد نکردن یخچال صرفاً تنظیم نبودن دمای یخچال باشد که شما می توانید به وسیله ترموستات ها البته در یخچال های قدیمی و کلیدها و صفحه دیجیتال در یخچال ها ی جدید دما را تنظیم کنید.

خراب بودن برد الکتریکی یخچال

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن یخچال می تواند این باشد. برد الکتریکی در واقع مغز یخچال است که عملکرد تمامی قطعات وابسته به سالم بودن یا نبودن این وسیله است.سالم نبودن این قطعه به معنی نرسیدن برق به کمپرسور است و امکان تنظیم کردن یخچال دمای یخچال و فریزر وجود ندارد.

بالا بودن حجم موادغذایی در داخل یخچال

طبیعتاً اگر داخل یخچال را مملو از مواد غذایی کنید، باعث عملکرد ضعیف یخچال می شود.زیرا در این حالت جریان دمای خنک و سرد به درستی در یخچال کار نمی کند و جلوی دریچه گرفته می شود.

بسته نشدن درب یخچال

هنگامی که درب یخچال ب خوبی بسته نشود،هوای خنک یخچال پایدار نمی ماند در نتیجه باعث گرم شدن مواد غذایی می شود،علت خراب شدن درب یخچال می تواند شل بودن و کنده شدن لاستیک از گوشه های در یخچال باشد که علاوه بر گرم شدن مواد غذایی، می تواند مشکلات دیگر هم به وجود آورد.

خراب شدن دمپر یخچال

یکی دیگر از دلایل خنک نکردن یخچال می تواند این باشد، در واقع هوای سرد تولید شده از کمپرسور با استفاده از دریچه فریزر به یخچال انتقال می یابد و در نتیجه باعث خنک شدن یخچال می شود که اگر مشکلی داشته باشد هوای خنکی به یخچال انتقال نمی دهد.

خازن یخچال مشکل داشته باشد

این همان قطعه ای است که می توان یخچال را با آن خاموش و روشن کرد و قدرت کمپرسور از این قطعه است و اگر این قطعه دچار مشکل شده باشد، موجب روشن نشدن کمپرسور می شود. باید بدانید که اگر کمپرسور به درستی کار نکند یخچال هم روشن نمی شود.

مشکل فن اواپراتور

در واقع کاری که این قطعه انجام می دهد، جابه جا کردن سرمای تولید شده است که اگر دچار مشکل شده باشد، نمی تواند به خوبی سرما را به یخچال انتقال دهد و با جریان نیافتن هوای سرد در یخچال مواجه می شویم.

یخ زدگی اواپراتور

همان برفک یخچال است،اگر اواپراتور دچار یخ زدگی شود موجب بسته شدن مسیر جریان هوا می شود. البته شما می توانید برای رفع این مشکل مدتی یخچال را از برق به بیرون بکشید.

مشکل از کویل های کندانسور

کاری که این قطعه انجام می دهد، خنک کردن گاز یخچال و تبدیل آن با کاهش دما به مایع است. با انسداد لوله های کویل توسط گرد و خاک، باعث می شود هوا به درستی جریان نداشه باشد و در نتیجه یخچال خنک نشود.

علت سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر چیست

علت سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر چیست

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای یخچال به وجود آید که در نتیجه موجب سرد نشدن یخچال شود:

گاز یخچال کم شده باشد

یخچال در جای نامناسب قرار گرفته باشد

لاستیک اطراف درب کثیف شده باشد

تنظیم نشدن ترموستات روی دمای مناسب

قطعا یخ نزدن فریزر می تواند موجب خراب شدن مواد غذایی مانند سبزیجات ، گوشت و مرغ و… شود. اما علت اینکه چرا یخ زدگی فریزر به درستی کار نمی کند می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1-فریزر به طور مداوم کار کند

کار کردن فریزر به صورت مداوم می تواند دو دلیل داشته باشد. ممکن است مشکل خرابی از ترموستات و یا فن موتور کندانسور باشد که شما می توانید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

2-خراب شدن رله استارت

یکی دیگر از دلایل یخ نزدن فریزر این می باشد که در این صورت برق کافی کمپرسور نمی تواند دریافت کند و شما می توانید برای مطمئن شدن رله را تکان دهید و اگر متوجه صدا در آن شدید این بدین معنی است که باید رله را تعویض کنید.

علت سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر چیست

علت سرد نشدن یخچال و یخ نزدن فریزر چیست

3-شنیده شدن صدای غیرعادی از فریزر

اینکه اگر فریزر صدا بدهد کاملا طبیعی است اما ممکن میان این صداها صدای غیر طبیعی بلند و جدیدی را بشنوید که متوجه خراب شدن فریزر می شوید. شما برای پیشگیری از این اتفاق هر 3 ماه یکبار کویل ها را تمیز و از کثیف شدن آن ها و گرفته شدن مجرای عبور هوا جلوگیری کنید.

4-نشتی کردن فریزر

ریخته شدن آب از فریزر که موجب یخ زدگی و منجمد شدن داخل بدنه فریزر می شود که می توانید با آب گرم آن را تمیز کنید

5-کثیف شدن کویل های کندانسور

کویل های کثیف که به جای خارج کردن گرما موجب ماندن گرما درون فریزر می شود و بهتر است برای رفع این مشکل کویل ها را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست