یکی از سوالات متداول کاربران این است که چرا ماشین لباسشویی در حین کار بیش از حد می لرزد و از جای خود خارج می شود؟ اگر مدت زیادی است که از ماشین لباسشویی استفاده می کنید یا به تازگی آن را خریداری کرده اید، اما با این وضعیت مواجه شده اید که ماشین لباسشویی می لرزد نگران نباشید و این مقاله مطالعه کنید.

دلایل لرزش ماشین لباسشویی و آموزش جلوگیری از لرزش لباسشویی

صداها و لرزش های زیاد ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلات در انواع ماشین لباسشویی است، این مشکل به ویژه در مراحل پایانی شستشو و خشک کردن لباس ها مشهود است، فرقی نمی کند چه مارکی ماشین لباسشویی دارید، عموماً علت لرزش شدید ماشین لباسشویی برای همه برندها یکسان است.

لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی

لرزش و تکان شدید ماشین لباسشویی یکی از رایج ترین مشکلات انواع ماشین لباسشویی است، مشکلی که به ویژه در آخرین مراحل شستشو و خشک کردن لباس ها به چشم می خورد، تفاوتی ندارد ماشین لباسشویی شما چه برندی باشد، معمولاً دلیل لرزش شدید ماشین لباسشویی برای همه برندها متفاوت نیست.

در صورتی که علت لرزش نقص فنی در سیستم ماشین لباسشویی نباشد، معمولاً راهکارهای مشابهی برای رفع لرزش و ارتعاشات قوی وجود دارد که در این مقاله به طور مفصل به بررسی آنها پرداخته و راهکارهای کاربردی ارائه می دهیم.

چرا ماشین لباسشویی می لرزد؟

مهم نیست که از چه مارک ماشین لباسشویی در خانه استفاده می کنید، لرزش شدید و صدای زیاد ماشین لباسشویی مشکلی است که ممکن است با آن مواجه شده باشید، به خصوص اگر ماشین لباسشویی شما چند سال از عمر آن گذشته باشد و به اندازه روز اول نو نباشد، اگرچه در بسیاری از مواقع لرزش ماشین لباسشویی بر عملکرد عادی ماشین تأثیر منفی نمی گذارد، اما آلودگی صوتی و لرزش آن آرامش خانه را از بین می برد.

قرار دادن صحیح آن ها در ماشین لباسشویی، کنار هم قرار ندادن لباس ها و توجه به استانداردهای وزن ماشین لباسشویی نکاتی هستند که می توانند در کاهش لرزش ماشین مؤثر باشند، در صورت عدم وجود ایرادات فنی در ماشین لباسشویی دلایل دیگری برای لرزش شدید ماشین لباسشویی وجود دارد.

دلیل لرزش ماشین لباسشویی

کاربران گرامی در این قسمت 8 دلیل برای شستشو و لرزش ماشین لباسشویی را ارائه می دهیم و در ادامه تمامی این دلایل را توضیح می دهیم.

 • ماشین لباسشویی پایه ندارد
 • عدم تنظیم اصول اولیه
 • سهل انگاری لباسشویی
 • لباس خیلی زیاد یا خیلی کم
 • بار مخزن لباسشویی متعادل
 • کاهش وزن تعادل لباسشویی
 • پایه ماشین لباسشویی بی کیفیت یا سرامیک آشپزخانه با کیفیت بسیار پایین
 • بستن پیچ تحویل مواد شوینده
لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی را با پدهای ضد لرزش رفع کنید

راه دیگر برای حل مشکل لرزش بیش از حد ماشین لباسشویی استفاده از واشر یا لاستیک لرزش گیر است، روش استفاده از این دستگاه ساده است و کافی است پس از خرید، پد ضد لرزش را زیر پایه های ماشین لباسشویی قرار داده و ثابت کنید.

دلایل لرزش ماشین لباسشویی در هنگام خشک کردن به شرح زیر است:

 • ضربه گیر ماشین لباسشویی را که برای جلوگیری از لرزش آن تعبیه شده است بررسی کنید.
 • وسایل پشتیبانی از بالای دیگ با وزنه تعادل و تکیه گاه های زیر دیگ به کف لباسشویی متصل می شوند.
 • در صورت بروز مشکل در تکیه گاه و قسمت زیرین ماشین لباسشویی، با خشک کن پر سروصدا مواجه خواهید شد.
 • وزنی که در بالای دیگ قرار می گیرد به عنوان تکیه گاه دیگ در نظر گرفته می شود.
 • اگر حتی یک ترک کوچک در وزن تعادل در دیگ ایجاد شود، ماشین لباسشویی در هنگام خشک کردن صدا و لرزش زیادی ایجاد می کند.
 • پایه ماشین لباسشویی را بررسی کنید؛ زیرا در برخی موارد ممکن است ماشین لباسشویی تراز نباشد که این مشکل را ایجاد می کند.
 • اگر تراز نیست، می توانید با تنظیم پایه های واشر آن را تراز کنید.
 • همچنین اگر پایه های لاستیکی زیر ماشین لباسشویی از جلو تغییر شکل داده باشد، ماشین لباسشویی در هنگام خشک شدن دچار لرزش می شود.
 • اگر پیچ حمل و نقل پشت ماشین لباسشویی باز نشود (پیچ حمل و نقل برای محافظت از ماشین لباسشویی نصب شده است)، در هنگام خشک شدن لرزش می کند.
 • انداختن پتوها سنگین، لباس های کم یا لباس های زیاد از دیگر عوامل ایجاد لرزش در ماشین لباسشویی زیر خشک کن است.

متعادل کردن لباس ها در لباسشویی

اغلب علت لرزش در ماشین لباسشویی وجود یک بار نامتعادل در آن است، به عنوان مثال، اگر یک حوله بزرگ یا پتو را به خودی خود داخل دستگاه بیندازید، وقتی خیس شد وزن آن افزایش می یابد و به یک طرف ظرف لباسشویی می چسبد، این باعث می شود ماشین لباسشویی تعادل خود را از دست بدهد یا معمولاً راه رفتن نامیده می شود.

حوله های بزرگ، پتو، کفش های کتانی، کیف و … را نباید به تنهایی در ماشین لباسشویی قرار داد و باید وسایل ریز مانند چند تکه لباس را به آن اضافه کنیم تا تعادل در ماشین لباسشویی در حین چرخاندن دیگ ایجاد شود.

خرابی جاذب ها علت لرزش ماشین لباسشویی است

ماشین لباسشویی دارای کمک فنر است که حرکت مخزن را در طول چرخه چرخش متعادل می کند، کمک فنرها از یک طرف به بدنه ماشین لباسشویی و از طرف دیگر به مخزن متصل می شوند و برای دسترسی به آن باید قاب پشتی و بالایی را جدا کنید.

هنگامی که کمک فنرها ضعیف یا آسیب دیده باشند، عدم تعادل بار باعث ارتعاش و حرکت خودرو می شود و صداهای بلند و کر کننده در طول برنامه چرخش تولید می شود، این امر منجر به مشکلات بیشتری در ماشین لباسشویی می شود، کمک فنرها را چک کنید و در صورت لزوم تعویض کنید، ممکن است لازم باشد هر دو شوک را به طور همزمان تعویض کنید تا آنها را متعادل کنید.

لرزش ماشین لباسشویی

لرزش ماشین لباسشویی

پیچ ها را برای حمل و نقل لباسشویی باز نکنید

نکته دیگری که در نصب ماشین لباسشویی باید به آن توجه کرد، باز کردن پیچ ترانسلایت ماشین است. پیچ های انتقال که به عنوان پیچ های انتقال یا پیچ های حمل و نقل نیز شناخته می شوند، پیچ هایی هستند که برای محافظت از ماشین لباسشویی در حین حمل بسته می شوند. و باید قبل از نصب و استفاده از ماشین لباسشویی باز شوند، در غیر این صورت ممکن است در هنگام استفاده باعث ایجاد لرزش و لرزش و حتی آسیب رساندن به ماشین لباسشویی شوند.

نتیجه گیری در مورد علل لرزش و لرزش ماشین لباسشویی

اگر از لرزش زیاد ماشین لباسشویی خود خسته شده اید و با دانش و اطلاعات خود در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی نمی توانید علت لرزش و لرزش ماشین لباسشویی را مشخص کرده و مشکل را برطرف کنید، با مراکز معتبر تعمیر لباس شویی تماس بگیرید و به تعمیرکاران را بسپارید تا مشکلات مکانیکی شما را حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست